Jak rozpocząć współpracę z biurem tłumaczeń?
Czerwiec 17, 2020
Jak usunąć klej po moskitierze
Jak usunąć klej po moskitierze?
Czerwiec 28, 2020

Czy holowanie pojazdów jest drogie?

Chyba nie ma takiego kierowcy, który choć raz w życiu nie miał sytuacji, w której potrzebna mu była pomoc innego kierowcy w kwestii holowania auta. Przyczyn może być dużo mniejsza lub większa awaria auta, nieodpalanie się samochodu, złe paliwo nalane do baka czy stłuczka. Jeśli tylko to możliwe możemy wezwać kogoś, kto nam pomoże i odholuje nasz samochodów. W jakich sytuacjach możemy auto holować, a kiedy powinno ono odjechać na lawecie? Ile kosztuje holowanie?

Holowanie a laweta

Holować auta nie możemy według własnych zasad. Wręcz przeciwnie, musi to być przeprowadzane według przepisów ruchu drogowego oraz zgodnie z wymaganiami technicznymi. Takim wymaganiem technicznym jest chociażby to, że pojazd holujący musi być cięższy od tego holowanego oraz mieć od niego mocniejszy silnik. Innym wymogiem technicznym jest to, iż holowany samochód musi mieć sprawne światła, sprawny układ kierownicy oraz układ hamulcowy.

https://pomoc-drogowa-swiecko.com.pl pomoc drogowa swiecko

Holować auto możemy np. w następujących przypadkach:

– auto ma przegrzany/ zatarty silnik- posiada uszkodzony układ chłodniczy np. pęknięte węże w chłodnicy,

– w aucie nie można uruchomić silnika przez awarię któregoś z czujników,

– w aucie zatankowane jest niewłaściwe paliwo- auto musi być w takiej sytuacji odholowane niezwłocznie do warsztatu, a paliwo musi zostać tam odpompowane,

– auto posiada uszkodzoną cewkę zapłonową- pojazd szarpie i nie chce płynnie jechać,

– auto ma zerwany pasek wielkoklinowy,

– auto uległo kolizji- ale tylko w sytuacji, gdy uszkodzeniu uległy elementy blacharskie jak np. zderzak czy drzwi; jeśli z auta leją się płyny, w wyniku kolizji (np. olej), przed odholowaniem trzeba zabezpieczyć to, co wyciekło, a źródło wycieku zatkać, jeśli jest to niemożliwe auto musi być odwiezione na lawecie.

Nie zawsze jednak możemy auto holować – np. nie wolno tego robić na autostradach czy drogach ekspresowych- w razie awarii dzwonimy wtedy zawsze po lawetę. Laweta też będzie konieczna w sytuacji niesprawnego układu hamulcowego lub układu kierowniczego, jeśli auto ma niesprawne oświetlenie oraz jeśli w trakcie kolizji został dość mocno zniszczony. Nie holuje się także samochodów, które posiadają automatyczną skrzynię biegów, są autami hybrydowymi, mają stały napęd 4×4 lub pneumatyczne zawieszenie.

Szukasz lawety? Skontaktuj się z https://www.laweta-swiecko.com.pl/ – szybko i sprawnie pomożemy w zdarzeniu drogowym!

Holowanie pojazdu – cena

Koszty holowania auta mogą się różnić od siebie, ale średnia dla całego kraju za holowanie pojazdu na terenie miasta wynosi około 100- 300 złotych. Jeśli auto musimy odholować „z trasy” to za kilometr holowania auta osobowego zapłacimy średnio 1,5- 2 złote, a za holowanie busa/ vana lub jeepa za kilometr zapłacić trzeba 1,8- 2,2 złotych. Pamiętać trzeba, iż nie warto oszczędzać na chęci holowania auta, gdy konieczne jest by raczej zabrała je laweta. Jeśli podczas holowania zepsuje się w aucie skrzynia biegów czy jakaś inna rzecz, koszty naprawy auta jeszcze nam wzrosną. Trzeba mieć świadomość, co wchodzi w zakres ubezpieczenia naszego auta, a tam bardzo często mamy opcję bezpłatnego podstawienia lawety, z której najlepiej jest skorzystać.