Wpadek w pracy- czy pracodawca ma obowiązek wypłacić odszkodowanie?

Wypadki w miejscu pracy związane z prawidłowym wykonywaniem swoich obowiązków rodzą przygotowanie odpowiednich odszkodowań. Naturalnie osoby zatrudnione otrzymują automatycznie odszkodowania od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ale przecież nie zawsze takie odszkodowanie będzie mogło pokryć wydatki związane z leczeniem. Wszak okresy leczenia powypadkowego mogą być różne i ciągnąć się miesiącami. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość starania się o odszkodowanie od pracodawcy. Jak to zrobić, czy pracownik nie stoi na straconej pozycji w przypadku starania się o takie świadczenie?

Ustalenie okoliczności wypadku

Sprawa dotyczy takich kwestii jak dokładne zastosowanie się do kodeksu pracy gdzie są wszelkie informacje związane z tym jak ustalane są okoliczności zdarzenia. Pracodawca ma obowiązek ustalić przyczyny zdarzenia, wypadku poprzez powołanie specjalnego zespołu powypadkowego. Tylko w ten sposób to działa. Na ustalenie protokołu związanego z wypadkiem zespół posiada 14 dni. Gdy okres ten jest dłuższy należy wyraźnie zaznaczyć w protokole dlaczego tak się stało i muszą być ku temu obiektywne przesłanki. Naturalnie protokół winien zostać pokazany do akceptacji poszkodowanemu. Kiedy nie ma zgody nanoszone są specjalne adnotacje.

Kiedy występować o odszkodowanie?

Pracownik może wystąpić o odszkodowanie od pracodawcy za wypadek w pracy dopiero w momencie kiedy ustanie wypłata odszkodowania od ZUS. Kodeks cywilny dokładnie reguluję te kwestię jak i innego rodzaju rozwiązania odnośnie konsekwencji wypadków. Mianowicie w wyniku błędów lub zaniechań pracodawcy, gdy pracownik nie posiada polisy będzie na niego nałożony obowiązek zapłaty całości odszkodowania z prywatnych pieniędzy. Kiedy zaś pracodawca przyczynił się do wypadku to musimy pamiętać o tym, jakiekolwiek konsekwencję czyli choćby niemożność kontynuacji pracy w zawodzie, składa na barki pracodawcy obowiązek opłaty przekwalifikowania się.

Co kiedy zawinił pracownik?

Niektóre wypadki są z winy pracowników. Co wtedy? Jakiekolwiek zaniechania, zaniedbania powodują, że pracownik nie ma szans na uzyskanie odszkodowania z funduszu wypadkowego. To wynika jasno z przepisów prawa. Natomiast co istotne, nawet jeżeli pracownik ponosi odpowiedzialność za wypadek to mimo wszystko może ubiegać się o tzw. chorobowe. Istnieją również przypadki kiedy to nie da jednoznacznie określić się winy pracownika. Wtedy prawo działa na jego korzyść, należy mu się odszkodowanie, jak i również nie musi martwić się realizacją zobowiązań odnośnie naprawy szkody która spowodowana została jego wypadkiem.

Jakiekolwiek wątpliwości w tych sprawach, różnego rodzaju trudne tematy, które nie są czarno białe, warto konsultować ze specjalistami od prawa praca, takimi jak choćby Adwokat Gdańsk Michał Grochola.