Tachograf niezbędny w każdym pojeździe firmowym?

tank-truck-1388933_640Firmowy samochód to jedno z narzędzi pracy, z których na co dzień korzystają pracownicy. W których konieczny jest montaż tachografu?

Tachograf to specjalne urządzenie, za pomocą którego możliwe jest monitorowanie czasu pracy kierowców. Wprowadzenie wymogu korzystania z takich produktów przez właścicieli firm transportowych nie jest przypadkowe – chodzi o to, aby za kierownicą pojazdu usiadły wyłącznie osoby zdolne do jego prowadzenia, czyli wypoczęte. Nie oznacza to jednak, że każdy pracodawca, w którego przedsiębiorstwie korzysta się z samochodów, musi zakupić tachografy.

Kto ma obowiązek zamontować w pojeździe tachograf?

Obowiązkowo tachograf musi znaleźć się w pojazdach, które zostały wymienione w ustawach regulujących korzystanie z takich urządzeń – ustawie o transporcie drogowym i ustawie o systemie tachografów cyfrowych. Warto przy tym pamiętać o wyjątkach. Przykładowo montaż takiego urządzenia nie jest konieczny w pojeździe ciężarowym o masie 7,5 t, ale tylko wówczas, gdy nie jest on wykorzystywany do celów zarobkowych.

Więcej o przepisach: Tachograf Cyfrowy TachoAsystent

Za naruszenie wysokie sankcje

Policja to jeden z podmiotów upoważnionych do przeprowadzenia kontroli pojazdów i sprawdzania, czy w pojazdach ciężarowych został zamontowany tachograf. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie dostosował się do aktualnie obowiązujących przepisów? Ustawodawca przewiduje szereg kar pieniężnych. Ich wysokość zależy od rodzaju nadużycia. Przykładowo właściciel firmy pozwalający swoim pracownikom prowadzić pojazdy, które nie zostały wyposażone w tachograf, musi liczyć się z karą w wysokości 3 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

O Nas

Portal "Mutuelles.edu.pl" powstał z myślą o publikowaniu interesujących wiadomości z kraju i świata. Poruszamy najważniejsze tematy, nie boimi się trudnych pytań.

Zależy nam na świeżych i sprawdzonych informacjach. Jeśli chcesz, żeby to właśnie Twoją sprawę nagłośnić na naszym portalu, zapraszamy do kontaktu.

Mail: kontakt@mutuelles.edu.pl

Video


Facebook
  • Facebook