Spółdzielnie sposobem na biznes, ale wciąż nie w Polsce

Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że rozwijanie businessu to prowadzenie własnej działalności finansowej bądź tworzenie spółki ze bliskimi nam osobami. Na świecie popularne są jednakże kooperacje, które w Polsce nie potrafią się zadomowić. W wielu regionach spółdzielnie są jednym spośród popularniejszych rodzajów prowadzenia biznesu. Dane z 2011 r. wskazują np., iż w samej tylko Wielkiej Brytanii funkcjonowało blisko 6 tysięcy spółdzielni specjalizujących się w przeróżnych dziedzinach. Wedle innych informacji, na całym globie aż trzykrotnie więcej jest osób przynależących do spółdzielni niż akcjonariuszy spółek pieniężnych.

W Polsce nadal jednak mało kto korzysta z takiego rozwiązania, a dużo osób nie posiada chociażby pojęcia, na czym ono polega. Okazuje się, iż to dla nas spora strata, bo spółdzielnie postrzegane są za nieskomplikowane w prowadzeniu, a do tego etyczne formy działalności biznesowej. Co więcej, dane Europejskiej Konfederacji Spółdzielni Pracy pokazały, iż spółdzielnie są mniej podatne na destrukcyjne wpływy kryzysu niżeli inne jednostki finansowe. Specjaliści wskazują zaś, iż właśnie spółdzielnie są receptą na zbyt duże bezrobocie, bo to one w stopniu większym aniżeli inni pracodawcy uczestniczą w przyjmowaniu osób, którym grozi wykluczenie społeczne.

Są również wsparciem dla młodych bezrobotnych, dla których to nie jedynie szansa na zarobek, ale też na doświadczenie nowych modeli niżeli te działające w dużych organizacjach. Jak sądzą specjaliści, spółdzielnie dążą do wyszukania takich rodzajów dystrybucji środków publicznych, które pozwolą dotrzeć do osób radzących sobie gorzej od innych. Atutem spółdzielni jest też nadmieniona wcześniej etyka, która rozumiana jest tu jako wysoki poziom obligacji społecznej. Podmioty tegoż gatunku wyjątkowo starają się dbać o zapewnianie klientom produktów oraz usług znakomitej jakości, a do tegoż mają szczególne podejście do zatrudnionych. Traktują ich z większym szacunkiem nie uznając za zasoby ludzkie, ale za kapitał ludzki.

Pracownikom dostarcza to większą satysfakcję z wykonywanej pracy oraz motywuje ich do bardziej wytężonych starań. Do tegoż należy też wspomnieć, że spółdzielnie bardziej dbają o zarządzanie środowiskowe. W Wielkiej Brytanii dba o to dwukrotnie więcej spółdzielni aniżeli standardowych firm. Dla wielu najistotniejszym jest natomiast fakt, że spółdzielnie zapewniają znacznie większą trwałość pracy. Starają się nie dokonywać rotacji tak długo, jak to możliwe, ceniąc sobie zaangażowanie oraz doświadczenie zatrudnionych w nich osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

O Nas

Portal "Mutuelles.edu.pl" powstał z myślą o publikowaniu interesujących wiadomości z kraju i świata. Poruszamy najważniejsze tematy, nie boimi się trudnych pytań.

Zależy nam na świeżych i sprawdzonych informacjach. Jeśli chcesz, żeby to właśnie Twoją sprawę nagłośnić na naszym portalu, zapraszamy do kontaktu.

Mail: kontakt@mutuelles.edu.pl

Video


Facebook
  • Facebook