Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak jest naprawdę

Wypadki drogowe najczęściej skutkują zniszczeniem pojazdów, a co za tym idzie, czasową niedogodnością spowodowaną brakiem sprawnego samochodu do dyspozycji zawodowej czy prywatnej. Jako, że naprawy niejednokrotnie trwają długo,  warto skorzystać, w przypadku stłuczki, z rozwiązania przewidzianego z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych – tj. otrzymania auta zastępczego na czas naprawy, którego koszty wynajmu pokrywa sprawca wypadku.

Uchwała z 2011 a obowiązki ubezpieczyciela

Obowiązki ubezpieczyciela względem właścicieli pojazdów mechanicznych reguluje uchwała Sądu Najwyższego z dniu 17 listopada 2011r. W myśl tej uchwały:

• Ubezpieczyciel jest obowiązany zapewnić poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym z udziałem jego pojazdu, bezpłatny samochód zastępczy na czas naprawy uszkodzonego samochodu, zwrot kosztów za wynajem pojazdu zastępczego na czas naprawy lub do momentu wypłaty odszkodowania z tytułu zniszczenia pojazdu.
  • Co istotne, uchwała uważa dostępu przez poszkodowanego do komunikacji miejskiej za powód zwolnienia ubezpieczyciela z obowiązku zapewnienia poszkodowanemu pojazdu zastępczego na czas naprawy.
  • Auto zastępcze przysługuje wszystkim poszkodowanym, zarówno tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zniszczony samochód wykorzystywali do pracy zarobkowej, jak i tych, którzy uszkodzonego pojazdu używali do celów prywatnych, codziennych.
  • Ubezpieczyciel pokrywa koszt najmu pojazdu zastępczego, pobierając środki z OC sprawcy.
  • Należy pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, jeśli : 1) uszkodzone auto użytkowane było sporadycznie, 2) gdy poszkodowany posiada jeszcze jeden samochód, 3) gdy poszkodowany wynajmie samochód wyższej klasy lub na czas dłuższy, niż czas konieczny na naprawę uszkodzonego pojazdu.
  • O ile, wynajem auta zastępczego jest bezpłatny lub poszkodowany otrzymuje zwrot kosztów najmu, o tyle, ubezpieczyciel sprawcy nie zapłaci za paliwo, zużywane w pojeździe zastępczym, ani za podstawienie i odstawienie auta zastępczego.
  • Poszkodowany powinien mieć możliwość wyboru firmy, z której otrzyma samochód zastępczy.

Samochód zastępczy nie tylko z polisy OC

Auto zastępcze przysługuje też w przypadku, gdy szkoda likwidowana jest z Auto Casco w ramach polisy assistance. Należy jednak uczulić, że pomiędzy otrzymaniem pojazdu zastępczego z polisy OC sprawcy, a tym z polisy , jest jedna, ale zasadnicza różnica . Polega ona na tym, że auto z ubezpieczenia OC sprawcy podlega ogólnym zasadom ubezpieczeń komunikacyjnych, zas w przypadku Auto Casco, o detalach wynajmu pojazdu zastępczego, decyduje konkretna firma ubezpieczeniowa, która będzie likwidowała szkodę komunikacyjną.

Auto zastępcze na czas naprawy a praktyka

Zdarza się, że ubezpieczyciele usiłują narzucać poszkodowanym konkretne firmy, wypożyczające samochody zastępcze oraz, że naciskają na poszkodowanych, aby decydowali się na najtańszą ofertę. Są to praktyki niedozwolone w ramach likwidacji szkody z OC sprawcy. Ubezpieczyciele nie mają prawa wyznaczać ubiegającym się o auto zastępcze żadnych limitów czasowych czy kilometrowych. W przypadku stłuczki i konieczności pozyskania samochodu zastępczego z OC/AC sprawcy, warto poznać wcześniej: nazwę ubezpieczyciela sprawcy, numer szkody, kopię oświadczenia o kolizji lub numer rejestracyjny oraz numer polisy sprawcy, kopię dowodu rejestracyjnego uszkodzonego pojazdu.

Artykuł stworzony wspólnie z ekspertami ze strony www.e-laweta.com.pl

One Response to Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak jest naprawdę

1. Pawel napisał(a):