Rodzaje wózków widłowych

dunpol-fotoNiepozorny, długo niedoceniany wózek widłowy to obecnie najważniejsze urządzenie magazynów, hal produkcyjnych, hurtowni, firm kurierskich. Umożliwia sprawne przemieszczanie ładunków na niewielkich przestrzeniach.

Wózek widłowy

To niewielki pojazd przystosowany do przemieszczania nietypowych ładunków o dużej masie lub dużych gabarytach na niewielkie odległości. Zastępuje ciężką pracę wielu ludzi. Popularnie wózki widłowe nazywane są sztaplarkami (sztapel to towar ułożony warstwami) lub paleciakami, gdyż najczęściej służą do przemieszczania towaru ułożonego na paletach.

Podział wózków widłowych

W dużej mierze zależy od przyjętego kryterium, a jest ich wiele:

  • rodzaj podłoża – jezdniowe i szynowe,
  • rodzaj napędu – silnik elektryczny lub silnik spalinowy (benzyna, olej napędowy, gaz),
  • cechy konstrukcyjne – naładowne, podnośnikowe, ciągnikowe,
  • rodzaj kierowania – prowadzone, podestowe, z fotelem kierowcy, zdalnie sterowane,
  • wózki specjalne – przystosowane do pracy w szczególnych warunkach (np. zakłady spożywcze, chemiczne).

Najbardziej popularne są wózki jezdne poruszające się po równej nawierzchni. Mogą mieć 3 lub 4 koła. Najczęściej stosowane są wózki z załadunkiem z przodu, ale w pomieszczeniach o małej powierzchni, gdzie odległości między szpalerami są niewielkie, wykorzystuje się wózki boczne, które nie muszą wykonywać manewrów. Bardzo często firmy używają równocześnie kilku rodzajów wózków.

Wózki szynowe wykorzystywane są przede wszystkim przez kolej komunikację miejską i w portach.

Wózek widłowy przeznaczony jest przede wszystkim do przenoszenia ładunków o bardzo dużym ciężarze, dlatego muszą mieć specjalną konstrukcję. Najważniejsza jest przeciwwaga, która zapewnia zachowanie równowagi. Najczęściej jest to stalowy blok o odpowiednim ciężarze. Ze względów bezpieczeństwa kabina kierowcy jest stalowa o dużej wytrzymałości.

Zdecydowana większość wózków przeznaczona jest do przenoszenia ładunków umieszczonych na paletach plastikowych lub drewnianych, z tego względu palety muszą mieć wymiary standaryzowane, dostosowane do rozstawu wideł transportowych.

Części do wózków widłowych znajdziesz na www.dunpol.com.pl wynajem widlaków, naprawa i serwis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

O Nas

Portal "Mutuelles.edu.pl" powstał z myślą o publikowaniu interesujących wiadomości z kraju i świata. Poruszamy najważniejsze tematy, nie boimi się trudnych pytań.

Zależy nam na świeżych i sprawdzonych informacjach. Jeśli chcesz, żeby to właśnie Twoją sprawę nagłośnić na naszym portalu, zapraszamy do kontaktu.

Mail: kontakt@mutuelles.edu.pl

Video


Facebook
  • Facebook