Progi podatkowe w Polsce

progi podatkoweW 2014 roku obowiązują dwa progi podatkowe. Pierwszy próg wynosi 18% i dotyczy on przychodów, które nie przekroczyły 85 528 zł, drugi 32 % dotyczy wszystkich osób, których dochody przekroczyły 85 528 zł. Skala ta obowiązuje już od 2009 i w porównaniu do lat wcześniejszych jest dla nas korzystniejsza ponieważ po przekroczeniu 85 528 zł, podatnik musiał zapłacić 40% stawkę podatkową.

Wyższe podatki obowiązują jednak od części dochodu. Oznacza to że jeśli uzyskamy np. 100 tysięcy dochodu 32% podatek nie odprowadzimy od całej tej kwoty, a od nadwyżki czyli różnicy między naszym dochodem a 85 528 zł.

Należy także pamiętać, że podatek wyliczony w pierwszej skali pomniejszony jest o tzw. kwotę wolną od podatku czyli 556 zł i 2 gr.

Nie zawsze musimy płacić podatek!

Podobnie jak w poprzednich latach jeśli zarobimy 3 091 zł, nie mamy konieczności płacenia od tej kwoty podatku. Obowiązuje nas jednak złożenie zeznania podatkowego. Dzięki temu do naszej kieszeni może wpaść dodatkowa kwota pieniędzy, którą pracodawca wpłacił na PIT. Poza tym unikniemy kary jaka grozi za nierozliczenie PIT-u. Każda osoba fizyczna w Polsce ma obowiązek złożyć zeznanie, bez względu na osiągane dochody.

Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że podstawa opodatkowania wynosi 4500 zł. Aby odliczyć podatek mnożymy tą kwotę przez 18% co daje nam 810zł. Po odjęciu od niej 556 zł i 2 gr otrzymujemy 253 zł 98 gr. Kwotę tą należy zaokrąglić do pełnych złotówek. Czyli fiskusowi należy zapłacić 254 zł podatku.

 

One Response to Progi podatkowe w Polsce

  1. Maciej napisał(a):

    Czekam z niecierpliwością, aż w naszym pięknym kraju kwota wolna od podatku będzie na porównywalnym poziomie jak na zachodzie.
    Maciej ostatnio opublikował…Rozliczenie podatku deklaracja PIT-37 za rok 2014My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

O Nas

Portal "Mutuelles.edu.pl" powstał z myślą o publikowaniu interesujących wiadomości z kraju i świata. Poruszamy najważniejsze tematy, nie boimi się trudnych pytań.

Zależy nam na świeżych i sprawdzonych informacjach. Jeśli chcesz, żeby to właśnie Twoją sprawę nagłośnić na naszym portalu, zapraszamy do kontaktu.

Mail: kontakt@mutuelles.edu.pl

Video


Facebook
  • Facebook