Polski wynalazek potrafi pokonać 100 km za 9 groszy

W poprzedni weekend młodzi badacze z całej Polski spotkali się w Warszawie. Przed gmachem głównym Politechniki demonstrowali stworzone przez siebie super-ekonomiczne pojazdy, także łaziki i maszyny fruwające.

Pojazd „Mushellka” jest przedsięwzięciem składu Smart-Power z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Menedżer owego zespołu Mateusz Wąsik przekonuje, że nasza młoda kadra naukowa posiada szerokie możliwości. W jego analizie, „ludzie nie są problemem”, nie ma także blokady młodych przez doświadczoną kadrę. Kłopoty są wyłącznie z pieniędzmi na badania oraz realizację projektów. Mateusz Wąsik sądzi, iż powinny nastąpić przemiany prawodawcze ułatwiające procedury przypisywania grantów.

„Pieniądze na projekty leżą na ulicy”, sądzi z kolei Kazimierz Dzierżek, prodziekan wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, gdzie młodzi wynalazcy skonstruowali Hyperiona, czyli łazika marsjańskiego. Jego zdaniem, młodzi są niecierpliwi i nierzadko sami niszczą możliwości nie prowadząc projektów do końca. „U nas, jeżeli ktoś posiada fajny pomysł, zawsze znajdziemy kapitały”, rzekł Polskiemu Radiu.

Prezentację zobaczyła też minister nauki i szkolnictwa wyższego. Lena Kolarska -Bobińska w debacie z Polskim Radiem podkreśliła „ogrom” możliwości, z których dzisiaj mogą korzystać młodzi odkrywcy. „Może się oczywiście gdzieś zdarzyć niezrozumienie dla ich planów, lecz mogą czerpać z tak wielu możliwości i grantów, że nie da się tegoż skonfrontować z latami moich studiów” , orzekła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

O Nas

Portal "Mutuelles.edu.pl" powstał z myślą o publikowaniu interesujących wiadomości z kraju i świata. Poruszamy najważniejsze tematy, nie boimi się trudnych pytań.

Zależy nam na świeżych i sprawdzonych informacjach. Jeśli chcesz, żeby to właśnie Twoją sprawę nagłośnić na naszym portalu, zapraszamy do kontaktu.

Mail: kontakt@mutuelles.edu.pl

Video


Facebook
  • Facebook