Jak zneleźć dobre przedszkole dla naszego dziecka?

Zanim ruszymy szukać przedszkola dla swojej pociechy, należałoby zastanowić się, co znamy pod zdaniem „odpowiednie przedszkole”?

Czy dobre przedszkole to takie, jakie dobrze się dzieckiem zaopiekuje podczas, jak rodziciele pracują?A może sama troska, to za mało, bowiem odpowiednie przedszkole to takie, które w sposób profesjonalny zajmie się rozkwitem konkretnych umiejętności u dziecka – nie jedynie wiedzy w stylu zawiązywanie bucików czy samodzielne ubieranie, jednak też wiedzy w dziedzinie społeczno-emocjonalnej?

Nim ruszymy poznawać przedszkola usytuowane blisko naszego domu, warto przeznaczyć sekundę i przeanalizować, które atrybuty rozwojowe naszego dziecka są dla nas najważniejsze. Czy potrzebujemy, żeby podczas standardowego pobytu w przedszkolu nauczyło się angielskiego, a może celowo decydujemy się odłożyć start jego przygody z językiem zagranicznym na rzecz nauki tańca, malowania lub poznawania przyrody przez grę? Jeżeli nasze dziecko już przed osiągnięciem wieku przedszkolnego przedstawia zdolności w pewnej dziedzinie (naturalnie zdolności na miarę swojego wieku) oraz lubi bawić się np. kolorowaniem, bawić w teatrzyk czy kocha przyglądać się niewielkim żuczkom w ogrodzie oraz zbiera listki z drzew na spacerze, należałoby wziąć pod uwagę te zaciekawienia – tak, by w przedszkolu mogło oczekiwać na ich rozwijanie.

Co też jest istotne, żeby wyszukać właściwe miejsce dla naszego przyszłego przedszkolaka?

Analizując ofertę przedszkoli, które bierzemy pod rozwagę, zwróćmy uwagę na następujące kwestie:

Nauczyciele: odpowiednia kadra pedagogiczna, właściwie wyszkolona i z doświadczonym podejściem dydaktycznym do najmłodszych. Jednym określeniem wspaniała Pani, rozumiejąca swoich wychowanków, zrównoważona i przyjazna dzieciom.

Współpraca z rodzicami: nie funkcjonuje idealne przedszkole bez współpracy z rodzicami.

Bezpieczeństwo uczni: pomieszczenia przedszkola zaadaptowane do potrzeb dzieci

Bezpieczeństwo w ujęciu emocjonalnym: należy pamiętać, iż znaczące jest prowadzenie nie jedynie zdolności umysłowej dziecka w wieku przedszkolnym, jednak również inteligencji emocjonalnej. Przedszkole jako instytucja powinno uwzględnić przeróżnego rodzaju innowacyjne gry stawiające dziecko w różnych sytuacjach, dzięki, jakim może kosztować różnych przeżyć emocjonalnych.

Oferowane menu: menu winno być ułożone tak, aby znalazły się w nim dania rozmaite, jak najmniej wyrobów gotowych, jak najwięcej dań tworzonych w przedszkolu. Przedszkola skierowane na dobro dziecka przewidują w świadczonym menu potrzeby dzieci z alergiami pożywnymi.

Różnorodność zajęć w ofercie przedszkola: dziecko w tym wieku może ciągle nie posiadać żadnych zainteresowań – to mnogość przedszkolnych aktywności wspomoże mu je rozwinąć.
Opieka ekspertów (logopeda, psycholog): bezproblemowa dostępność do fachowych porad dla rodziców, a dodatkowo większe szanse na przedwczesne znalezienie możliwych problemów oraz dobre zajęcie się nimi.

Kontrola lekarska: odpowiednia placówka winna dysponować kontrolą lekarską dla dzieci.

Prócz powyższych elementów należałoby poszukiwać takiego przedszkola, w jakim doświadczymy, że osoby tam pracujące równolegle spełniają swoją pasję, że uwielbiają spędzać czas z dziećmi. Poświęćmy czas na porządne przemyślenie oferty przedszkoli, bowiem właściwie wybrane przedszkole dla naszego dziecka da doskonałe skutki. Chyba każdy z rodziców chciałby odprowadzać i zabierać z przedszkola zadowolone dziecko posiadając zaspokojoną ciekawość poznawania, odkrywania coraz to innowacyjnych sytuacji, olśniewającego swoimi małymi powodzeniami.

Opracowanie tekstu: Przygodaznatura Przedszkole Targówek