Jak rozliczyć PIT przez internet?

jak rozliczyć pit przez internetRozliczenia PIT w Polsce za rok poprzedni należy zawsze dokonać do końca kwietnia. Na szczęście czasy kiedy czekało się w niekończących kolejkach, gdzie Pani w okienku Urzędu Skarbowego skrupulatnie sprawdzała poprawność wypełnionego zeznania, odchodzą już do lamusa. Wypiera je technologia internetowa, dzięki czemu szybko i bez nerwów możemy rozliczyć nasz PIT.

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Przede wszystkim należy zebrać niezbędne dane które pozwolą nam określić, jaki rodzaj zeznania mamy złożyć. W przypadku zatrudnionych w zakładzie pracy będzie to PIT-11, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą wykorzystają do tego odpowiednie zestawienie, które różni się od rodzaju opodatkowania. Dochody z pracy rozliczane są na zeznaniu PIT-37, w przypadku przedsiębiorców będzie to PIT-36, pod który podlegają również osoby wykonujący usługi prywatnego najmu na zasadach ogólnych, działów specjalnych produkcji rolnej czy dochodów z pracy za granicą. Będzie on także właściwy dla podmiotów, które uzyskały przychód bez pośrednictwa płatnika, a są opodatkowane skalą podatkową.

W przypadku, gdy podatnik uzyskał dochody z kilku źródeł i jedno z nich wskazuje na konieczność wypełnienia deklaracji PIT-36, nie ma potrzeby wypełniania także zeznania PIT-37, ponieważ w druku PIT-36 znajduje się odpowiednia rubryka do określenia pozostałych dochodów.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na zasadach opodatkowanym podatkiem liniowym, wypełniają zeznanie PIT-36L, które odpowiednie jest tylko dla tego typu działalności, co za tym idzie, jeśli podatnik uzyskał również przychód z innej formy działalności, konieczne jest sporządzenie zeznania PIT-37 lub PIT-36, w zależności od formy uzyskania dochodu.

Obecnie mało kto korzysta z papierowej wersji zeznania podatku. Jest to bardzo czasochłonne i nie łatwo w nim o pomyłki choćby rachunkowe. Obecnie bardzo popularne są programy, które pomogą nam we wszystkich operacjach związanych z uzupełnieniem zeznania. Większość z nich można pobrać za darmo w internecie.

Wypełnienia zeznania za pomocą programu jest proste i intuicyjne. Nawet osoby nie mające na co dzień styczności z rachunkowością powinny sobie z nim poradzić. Programy mają obszerne opisy wszystkich funkcji, a często nawet wbudowany kreator, który prowadzi krok po kroku użytkownika.

Po wypełnieniu zeznania podatnik może je wydrukować i zanieść lub wysłać pocztą do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, czy też skorzystać z tzw. elektronicznej przesyłki, która jest prosta a nie wymaga nawet wychodzenia z domu.

Przy rozliczeniu PIT przez internet nie jest wymagany podpis elektroniczny. Jakie dane więc są potrzebne do weryfikacji? Odpowiedni numer identyfikacyjny podatnika NIP lub PESEL, w zależności od tego, którym się posługuje, Imię i Nazwisko, Data urodzenia oraz kwota przychodu wynikająca z zeznania za zeszły rok.

Dowodem na złożenie zeznania jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera datę i godzinę złożenia zeznania.

Przydatne linki:

http://www.finanse.mf.gov.pl/strona-glowna

http://www.mf.gov.pl/administracja-podatkowa/e-deklaracje/informacje-ogolne

One Response to Jak rozliczyć PIT przez internet?

  1. Pitaj napisał(a):

    Zdecydowanie polecam rozliczanie pitów przez internet. Dzięki najnowszym program nie musimy się na tym znać, ponieważ program prowadzi nas za rękę podczas wypełniania deklaracji
    Pitaj ostatnio opublikował…Wypełniamy PIT 39My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

O Nas

Portal "Mutuelles.edu.pl" powstał z myślą o publikowaniu interesujących wiadomości z kraju i świata. Poruszamy najważniejsze tematy, nie boimi się trudnych pytań.

Zależy nam na świeżych i sprawdzonych informacjach. Jeśli chcesz, żeby to właśnie Twoją sprawę nagłośnić na naszym portalu, zapraszamy do kontaktu.

Mail: kontakt@mutuelles.edu.pl

Video


Facebook
  • Facebook