El Clasico – starcie Realu i Barcelony

El Clásico (w hiszp. „Klasyk”, kat. El Classic), Derbi Espanol („Derby hiszpańskie”) – definicja pojedynków piłkarskich między hiszpańskim Realem Madryt i katalońskim FC Barcelona, wybitnie wielkimi klubami Hiszpanii.Od początku potyczek futbolowych w Hiszpanii oba zespoły widziane były jako ambasadorzy swoich terenów – Katalonii i Kastylii. Rywalizacja obu zespołów stanowiła źródło polityczne i narodowe.

Podczas rządów José Antonia Primo de Rivery, oraz głównie Francisca Franco niszczono dążenia Katalończyków do suwerenności. Nadawanie katalońskich imion i wykorzystywanie katalońskiego języka było zakazane. Z czasem El Clásico poczęło być uważane jako konkurencja symbolizującej wolność i motto més que un club Barcelony i powiązanego z hiszpańskim centralizmem Realu. Podczas hiszpańskiej wojny domowej prezydent Barcelony, Josep Sunyol zginął z rąk sympatyków Franco.

W latach 50. Alfredo Di Stéfano grał początkowo w FC Barcelona (nie wyszedł natomiast w oficjalnym pojedynku), a niebawem zawędrował do Realu Madryt. Okoliczności owego transferu nie są do końca znane, jednak Argentyńczyk pociągnął królewski klub do najpoważniejszych sukcesów w historii i jest uważany za najdoskonalszego gracza swoich czasów.

W ostatnich latach największym wydarzeniem powiązanym z rywalizacją dwóch ogromnie utytułowanych klubów Primera División był transfer Luísa Figo. Portugalski skrzydłowy będąc centralną figurą Dumy Katalonii przedsięwziął się na transfer do najważniejszego konkurenta. Publiczne udzielanie wierności w stosunku do katalońskiego klubu, a następnie parafowanie dużego kontraktu w Realu Madryt sprawiły agresję wśród Culés, kibiców Barcelony. Figo stał się w Katalonii wrogiem społecznym numer 1, a podczas jego pierwszego meczu w barwach madryckiego klubu na Camp Nou, na boisko powędrowały butelki, telefony komórkowe, a nawet głowa świni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

O Nas

Portal "Mutuelles.edu.pl" powstał z myślą o publikowaniu interesujących wiadomości z kraju i świata. Poruszamy najważniejsze tematy, nie boimi się trudnych pytań.

Zależy nam na świeżych i sprawdzonych informacjach. Jeśli chcesz, żeby to właśnie Twoją sprawę nagłośnić na naszym portalu, zapraszamy do kontaktu.

Mail: kontakt@mutuelles.edu.pl

Video


Facebook
  • Facebook