Ekologiczne źródła energii

Największą część energii uzyskujemy  dzięki surowcom kopalnym (węgiel, ropa naftowa). Niestety powodują one duże zanieczyszczenie środowiska, co wmusiło poszukiwania źródeł alternatywnych. Największy nacisk położono na odnawialne źródła energii.

Odnawialne źródła energii

Pod tą nazwą kryje się energia pozyskiwana za pomocą promieni słonecznych, wiatru, wody i źródeł geotermalnych. Ich największe zalety to:

  • ekologia,
  • niewyczerpane zasoby,
  • darmowa energia.

Niestety wysokie koszty instalacji sprawiały, że w XX wieku ich wykorzystanie było niewielkie. Postęp technologiczny sprawił, że ceny bardzo spadły, co pozwoliło na ich powszechniejsze zastosowanie.

brewa
Więcej informacji nt. Instalacji fotowoltaicznych na https://www.brewa.pl/

Energia słoneczna

Zdecydowanie stwarza największe możliwości. Ilość energii dostarczanej przez promienie słoneczne kilkakrotnie przekracza zapotrzebowanie ludzkości. Dodatkową zaletą są bezobsługowe instalacje. Kolektory słoneczne pozwalają na darmowe ogrzewanie i ciepłą wodę, natomiast panele fotowoltaiczne na produkcję własnego prądu.

Wiatr

Elektrownie wiatrowe mogą być wykorzystane tylko na ograniczonym obszarze. Uzależnione jest to od występujących wiatrów i ich siły. Ich zaletą jest niski koszt budowy. Budzą jednak kontrowersje ze względu na głośną pracę i nie do końca zbadany wpływ na człowieka i zwierzęta.

Zasoby wodne

Wykorzystywany jest głównie duży przepływ i różnica spadku wód lądowych. Hydroenergetyka wykorzystywana jest w elektrowniach wodnych i młynach.

Geotermika

W źródłach geotermalnych występuje woda ogrzana we wnętrzu ziemi. Początkowo wykorzystywana była w celach zdrowotnych, ale coraz częściej ma zastosowanie w ogrzewaniu domów i pozyskiwaniu ciepłej wody użytkowej.

Nie da się uciec od odnawialnych źródeł energii. Państwem, które zdecydowanie najwięcej inwestuje w źródła odnawialne są Chiny przeznaczające 0,9% PKB, zajmująca 2 miejsce UE przeznacz 0,3% PKB. Ich wykorzystanie ma wpływ nie tylko na ochronę środowiska, ale także pozwala obniżyć koszty za dostawę prądu lub gazu. Im większe zużycie, tym oszczędności są większe i krótszy czas zwrotu inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

O Nas

Portal "Mutuelles.edu.pl" powstał z myślą o publikowaniu interesujących wiadomości z kraju i świata. Poruszamy najważniejsze tematy, nie boimi się trudnych pytań.

Zależy nam na świeżych i sprawdzonych informacjach. Jeśli chcesz, żeby to właśnie Twoją sprawę nagłośnić na naszym portalu, zapraszamy do kontaktu.

Mail: kontakt@mutuelles.edu.pl

Video


Facebook
  • Facebook