Atopowe zapalenie skóry i pokrzywka alergiczna

atopowe zapalenie skóry

Dziecko budzi się w nocy, płacze, jest rozdrażnione, a jego skóra staje się coraz bardziej wysuszona i zaczerwieniona? To sygnał, że dzieje się coś niepokojącego i należy udać się do lekarza. Mogą być to objawy przewlekłej choroby alergicznej tj. atopowe zapalenie skóry.

Czym jest ta choroba? To dolegliwość głównie wieku niemowlęcego i dziecięcego. Najwięcej objawów pojawia się do 5. roku życia. U starszych osób odsetek zachorowań jest mniejszy. Przy pomocy specjalnych preparatów i odpowiedniej pielęgnacji skóry udaje się jedynie łagodzić skutki schorzenia, a choroba najczęściej zostaje do końca życia.

Jak powstrzymać odruch drapania?

Głównym objawem jest nieustępliwe swędzenie skóry głównie twarzy, okolic uszu i szyi, które u dzieci wywołuje podenerwowanie i płacz. Naturalnym i mimowolnym odruchem jest drapanie, którego przy tym schorzeniu należy się wystrzegać. Rozdrapywanie i pojawiające się następnie rany ułatwiają przedostawanie się bakterii i wirusów przez co leczenie staje się trudniejsze i dłuższe.

Trudno jednak wytłumaczyć to np. rocznemu dziecku. Najlepszym rozwiązaniem są kremy i maści, które znacznie łagodzą drażniące uczucie swądu. Maluchom można też zakładać rękawiczki np. na czas snu. Rodzice powinni pamiętać by regularnie przycinać malcowi paznokcie.

Pokrzywka alergiczna – popularna choroba na którą nie ma skutecznego leku

Pokrzywka alergiczna to choroba, na którą nie ma jednego, skutecznego leku. Nie zawsze zresztą wymaga ona kuracji. Jej objawy mogą doskwierać jednorazowo przez kilka lub kilkanaście godzin i nigdy więcej się nie powtórzyć. Są jednak przypadki kiedy choroba przebiega przewlekle nawet przez wiele lat.