3 skuteczne metody cięcia laserem

Choć sam sposób znany jest na rynku już od jakiegoś czasu, to wciąż niewiele o nim wiemy. Do czego cięcie laserowe może zostać wykorzystane i na czym w ogóle polega? Podpowiadamy, jak zastosować takie rozwiązanie.

Na początek krótkie wyjaśnienie – cięcie laserem to metoda, której parametry zbliżone są do klasycznej obróbki mechanicznej. Jednak sama różnica polega na sposobie cięcia, gdzie zamiast wiertła używany jest gorący promień lasera i dużej czystości gaz techniczny. Występują trzy metody cięcia:

Wypalenie

Metoda, która jest najczęściej stosowana, zwłaszcza dla stali węglowej. To sposób, gdzie zogniskowana wiązka wypala dany materiał strumieniem tlenu albo mieszaniny gazów (zawierających tlen). Cięcie laserowe przez wypalenie znajduje zastosowanie przy metalach oraz materiałach, które spalają się w wyższych temperaturach.

Odparowanie

W tej metodzie materiał poddawany jest działaniu zogniskowanej wiązki, dzięki czemu odparowuje w sferze gazu obojętnego. Cięcie przed odparowanie stosuje się przy obróbce surowców, które nie ulegają topnieniu. Mowa tutaj między innymi o drewnie i tworzywach sztucznych.

Topienie i wydmuchiwanie

W trzeciej metodzie cięcia surowiec poddawany obróbce stapiany jest przez zogniskowaną wiązkę, a następnie usuwany za pomocą gazu obojętnego. To rozwiązanie stosuje się przy obróbce metali, zwłaszcza stali nierdzewnej.

Wady i zalety cięcia laserowego

Oczywiście zanim zdecydujemy się na wybór metody, jaką jest cięcie laserem, warto przeanalizować wszelkie „za” i „przeciw”. Choć plusów jest zdecydowanie więcej, to i tak wielu przedsiębiorców skupia się na wadach. A jak możemy ocenić metodę cięcia laserowego?

Na pewno dużym plusem jest oszczędność materiału dzięki występowaniu wąskich szczelin cięcia. Poza tym powierzchnią po cięciu jest czysta i gładka, co powoduje, że nie potrzebna jest obróbka wykańczająca materiał. Wielką zaletą okazuje się też wąska strefa wpływu ciepła i co ważne szybkość cięcia, co pozwala wykonać o wiele więcej pracy w porównaniu do cięcia mechanicznego. Na koniec warto pamiętać jeszcze, że podobnie jak przy cięciu mechanicznym – cięcie laserowe to pełna automatyka, co przekłada się na jakość i dokładność cięcia.

Wadą, która może mieć decydujące jest cena. Koszty inwestycji są duże i uzależnione są od sprzętu, jaki chcemy wybrać. Drugą z wad jest ograniczenie pod względem grubości blachy, która można ciąć. To nie wymysł producenta, a wymogi jakościowe. Podsumowując wszelkie plusy i minusy wynika, że jednak warto zainwestować w cięcie tego typu. Jest szybciej i dokładniej, co przekłada się na zadowolenie klientów i kolejne zamówienia.

Opracował Specjalista firmy CNC-PRO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

O Nas

Portal "Mutuelles.edu.pl" powstał z myślą o publikowaniu interesujących wiadomości z kraju i świata. Poruszamy najważniejsze tematy, nie boimi się trudnych pytań.

Zależy nam na świeżych i sprawdzonych informacjach. Jeśli chcesz, żeby to właśnie Twoją sprawę nagłośnić na naszym portalu, zapraszamy do kontaktu.

Mail: kontakt@mutuelles.edu.pl

Video


Facebook
  • Facebook